wt.. maj 30th, 2023

W tej części poradnika porozmawiamy o oznaczeniach procesorów oraz o laptopach gamingowych.

Nie lada wyzwaniem jest zorientowanie się w oznaczeniach procesorów Intel. Warto zapoznać się ze wskazówkami pomagającymi w zrozumieniu nazw układów tej firmy – układów jest wiele ale dziś omówimy najpopularniejsze. Omówimy je na przykładzie Intel Core i5-8265U.

Intel w swojej ofercie ma trzy rodziny procesorów: Celeron, Pentium i Core. Zawsze sa one oparte na zaawansowanej architekturze. Pentiumy i Celerony występuja w dwóch wersjach, które drastycznie różnią się wydajnością. W wersji z literą N w nazwie i w wersji bez niej. Rdzienie Pentium i Celeron N sa oparte na zupełnie innej, o wiele mniej wydajnej architekturze, przez co nawet czterordzeniowe Pentiumy N, są wolniejsze od dwurdzeniowych Pentiumów bez litery N.

Klasa wydajnościowa procesorów Core to i5. Od serii 8000 – wszystkie procesory Core i3 są dwurdzeniowe, i5 są czterordzeniowe, Core i7 posiadają cztery lub sześć rdzeni, a Core i9 – sześć lub osiem rdzeni. Kiedyś wszystkie procesory z rodziny U były 2-rdzeniowe, a z rodziny H 4-rdzeniowe.

Na naszym przykładzie 8265 – pierwsza cyfra oznacza generacje procesora, a kolejne oznaczają taktowanie. Im większa liczba tym szybsze maksymalne zegary.

Klasa energetyczna procesora, w tym przypadku – U – to najpopularniejsze jednostki o typowym zapotrzebowaniu na energię, mogą utrzymywać swoje maksymalne zegary tylko przez krótki czas. Litera Y oznacza procesory o najmniejszym zapotrzebowaniu na energię. Sa one spotykane w najcieńszych i najlżejszych laptopach. Procesory H zużywają znacznie więcej energii ale gwarantują znacznie większa wydajnosć. Dziesiąta generacja procesorów Intel może mieć w nazwie literę G, połączoną z dodatkową cyfrą od 1-7. Dwa dodatkowe znaki są związane z wydajnością zintegrowanego układu graficznego.

Porozmawiajmy o laptopach gamingowych. Zacznijmy od tego, ze notebook do gier to głównie dwa układy. Układ graficzny i układ chłodzenia to najważniejsze elementy każdego laptopa do gier. Ważny jest układ graficzny, a nie ilość RAM-u czy procesor. Grafika ma główny wpływ na płynność gier. Ale uwaga – świat mobilnych GPU nie bardzo lubi lauków i nieświadomych klientów. Może łatwo was oczarować magią dużych liczb, której nadużywają producenci laptopów. Niektóre karty, nawet jak mają te same oznaczenia – mogą wystepować w różnych wersach. A one różnią się wydajnością nawet o kilkadziesiąt procent. Czasem lepiej kupić tańsz model z (teoretycznie) starszym procesorem graficznym bo może oferować identyczną wydajność w o wiele niższej cenie.

Niestety, wydajny laptop gamingowy musi być duży – trzeba w nim znaleźć miejsce na układ chłodzenia, a on jest ważny bo jego jakość odróżnia poprzednie laptopy dla graczy od tych, które tylko udają. Komputeryh z tym samym procesorem i grafiką mogą się róznić wydajnością o kilkadziesiąt procent, nawet jeśli jeden z nich efektywnie chłodzi podzespoły, a drugi nie.

To na dzisiaj tyle z procesorów, w następnej części omówimy różnice w wydajności tych samych podzespołów. Co do następnych tematów na blogu, chcielibyśmy omówić coś z tematu motoryzacji np. regeneracja pomp jednostkowych.