wt.. mar 21st, 2023

Czy układy all-in-one mogą być dobrą alternatywą dla standardowego rodzaju chłodzenia powietrzem? Jeśli wybierzemy je świadomie – to tak. Czym jest chłodzenie wodne i jakie zalety mają układy all-in-one? Jak zamontować zestaw odpowiedni dla naszego komputera? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jednym z ważniejszych czynników żywotności naszego komputera jest temperatura. Wiadomo, że przegrzewanie się komputera nie sprzyja ani stabilności ani wydajności naszego urządzenia. Ważne jest odprowadzenie dużej ilości ciepła wytworzonego przez procesor lub kartę graficzną. Schładzacze wykorzystując prawa fizyki – odbierają i rozpraszają generowane przez komputer ciepło. Chłodzenie powietrzem to najczęstsza metoda chłodzienia. Do powierzchni grzejącego się układu przytwierdza się odpromiennik ciepła, dzięki jego dużej powierzni kontaktu z chłodnym powietrzem efektywniej oddaje energię na zewnątrz.  Tego typu radiatory, wykonane są częściowo z doskonale przewodzącej ciepło miedzi oraz aluminium. A żeby zwiększyć efektywność wymiany cieplnej między radiatorem, a totaczającym go powietrzem – schładzacze wyposażone są w wentylatory. Cały proces chłodzenia oraz wymianę cieplną znacznie usprawnia większy przepływ powietrza.

Dobrze wybrane chłodzenie, mimo ograniczeń ma dużo zalet pod względem wydajności zdecydowanie góruje nad wieloma schładzaczami. Może być znacznie cichszy, zajmuje mniej miejsca, jest łatwiejszy w montażu oraz może być sporo tańszy w porównaniu z tymi najwydalniejszymi i najcichszymi. To sprawia, że osoby szukające ciszy i wydajności mogą znaleźć coś dla siebie.

O czym musimy pamiętać wybierając takie chłodzenie? Wydajność – warto zagłębić sie w temacie wydajności oraz poszukać testów chłodzenia, które nas interesuje.  Następną ważną rzeczą jest rozmiar. Wymiary chłodzeń all-in-one

opisywane są rozmiarem i ilością montowanych wentylatorów. A wraz z wielkością chłodnicy bardzo często zwiększa się sprawność oddawania ciepła. Jeśli jesteś wymagającym użytkownikiem, który myśli o podkręcaniu procesora – proponujemy układ typu 240. Warto też wspomnieć o kompatybilności, przed zakupem chłodzenia, należy sprawdzić jakie mamy możliwości montażu w swojej obudowie. Miejsce montażu chłodnicy ma duży wpływ na jej wydajność i temperature innych elementów naszego komputera.

To już wszystko na temat chłodzenia all-in-one. Teraz już wiecie na co zwrócić uwage przy wyborze swojego chłodzenia. A już nie długo na bloga wleci wpis – naprawa laptopów.