czw.. maj 25th, 2023

W pierwszej części poradnika, omówiliśmy podstawowe potrzeby użytkownika oraz rodzaj laptopa i budżet użytkownika.

Dziś chcieliśmy omówić jaki rodzaj dysku SSD wybrać. Nośniki SSD występują w trzech głównych odmianach – klasyczne, czyli 2,5-calowe dyski ze złączem SATA, mogą to być nośnikami SATA w formie małej karty (np. O długości 80mm) ze złączem M.2, lub nośniki PCI ze złączem M.2 – też w formie małej karty rozszerzeń. Jeśli macie bardzo ograniczony budżet, za bardzo nie macie wyboru i musicie wybrać opcję pierwszą. Dyski tego typu są najtańsze. Z drugiej strony, jeśli macie trochę wiecej pieniędzy to polecamy zdecydować się na SSD ze złączem M.2, ponieważ w wielu laptopach zyskuje sie więcej miejsca na 2,5-calowy dysk SSD lub HDD, a to bardzo ułatwia zwiększenie pamięci na dane.

Kolejną ważną rzeczą w naszym laptopie jest procesor. Musimy na niego zwrócić uwagę. Elektromarkety i sklapy z komputerami bardzo często próbują sprzedać klientowi sprzęt z przestarzałymi podzespołami, żeby „zrobić ich w konia”.

Lepiej unikać procesorów z rodziny Pentium, ponieważ radzą sobie jedynie z najbardziej podstawowymi zadaniami. A jeśli chodzi o procesory Intel Core – musicie pamiętać, że te oznaczone numerami od 8000 w górę są dużo wydajniejsze od tych z niższą numeracją. Następna reguła to niedopłacanie do procesorów Core i7, gwarantowany przez nie wzrost wydajności jest nieproporcjonalny do wyższej ceny. Wyjątkiem od tej reguły są mopbilne stacje robocze, które potrzebują więcej niż cztery rdzenie, a tam cena nie gra roli bo mają na siebie zarabiać.

W temacie oznaczeń procesorów, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedną literę – literę U – oznacza ona jednostkę o standardowym zapotrzebowaniu na energię, która wystarczy w przypadku komputera stacjonarnego czy ultrabooka. Litera H oznacza CPU o zwiekszonym budżecie energetycznym, który oferuje większą wydajność podczas długotrwałego obciążenia, mowa tutaj o grach i aplikacjach do pracy. To tyczy się również produktów AMD jak i Intela.

W następnej części, rozwiniemy temat o oznaczeniach procesorów Intel oraz laptopach gamingowych. Dajcie znać jaki temat mamy poruszyć w przyszłości. Na pewno będzie naprawa laptopów, później omówimy temat tabletów.