wt.. mar 21st, 2023

Wiecie już, jakiego trzeba wybrać laptopa gamingowego, zeby znależć miejsce na efektywny układ chłodzenia. Dzisiaj chcę przypomnieć, że ważne sa też testy. Są one bardzo ważną rzeczą przed zakupem notebooka, ponieważ tylko one są w stanie powiedzien nam czy dany laptop da nam dokładnie tyle klatek na sekundę w ulubionej grze, ile powinien.

Przejdźmy teraz do przydatnych złącz w laptopach. Możliwość podłączenia zewnętrznych nośników danych i wysoka prędkość przesyłu plików zapewniają nam – USB 3.0. HDMI lub DisplayPort to obowiązkowe złącze, gdy użytkownik, któremu prezentujemy laptopa, chce go podłączać do stacjonarnego monitora lub na przykład telewizora. Natomiast Ethernet ma znaczenie w laptopach biurowych, które sa wykorzystywane w firmach. Ze względu bezpieczeństwa, koroporacje mogą wymagac by pracownicy podłączali się łączem przewodowym do firmowej sieci lub serwera. Następną rzeczą jest gniazdo słuchawkowe. Dzieki niemu podłączymy słuchawki lub głośniki pod laptopa. Na wygodne kopiowanie danych z zewnętrznych kart pamięci pozwoli nam czytnik kart SD lub microSD. Przesył danych jak i energii umożliwia nam bardzo uniwersalne gniazdo – USB C, może być wykorzystywane w innych laptopach jako źródło zasilania.

Wróćmy teraz do różnic w wydajności tych samych podzespołów. Wszystkie nowoczesne CPU i GPU, w swojej specyfikacjimają podane dwa różne taktowania – bazowe i turbo. Popularny procesor z poprzedniej części – Intel Core i5-8265U ma taktowanie bazowe 1,8 Ghz i maksymalne taktowanie turbo 3,9 Ghz. Musicie być świadomi, że gwarantowane przez producenta jest tylko to pierwsze, a frugie zalezy od projektanta laptopa limitu energetycznego procesora i od jego temperatury pracy. Gdy patrzycie na te liczby, łatwo się domyślić że dwa notebookie z (teoretycznie) takim samym układem graficznym, czy z tym samym procesorem mogą sie różnić przedewszystkim wydajnością w bardzo dużym stopniu, ponieważ różnica między gwarantowanym, a maksymalnym taktowaniem jest ponad dwukrotna.

To już wszystkie z ważnych rzeczy, które musisz rozważyć przed zakupem swojego laptopa. A już niedługo, na bloga wleci wpis o już wcześniej obiecanych pompach. Między innymi poruszymy temat – naprawa pomp wtryskowych.