czw.. maj 25th, 2023

Monitor to element niezbędny, trudno wyobrazić sobie nasz komputer pozbawionego tego elementu. Oczywiście, teraz każdy komputer można podłączyć do telewizora ale jest to mało wygodne i niepraktyczne. Dziś omówimy temat monitorów – Na co musimy zwracać uwagę przy jego zakupie?

Tak jak w przypadku kupowania dowolnego produktu – tutaj też mamy do rozpatrzenia wiele parametrów. Musicie wiedzieć po co i do czego szukacie monitora? Coś dedykowanego dla grafików? Czy może jesteś graczem i ważna jest dla Ciebie częstotliwość odświeżania? A może po prostu potrzebujesz coś do pracy na co dzień? Właśnie od tego powinniśmy zacząć nasze poszukiwania.

Zacznijmy od przekątnej wyświetlacza. Na rynku mamy mnóstwo monitorów komputerowych. Zaczynając od tych z kilkunastoma calami, a kończąc na tych, które mają kilkadziesiąt. Wielu użytkownikom odpowiada 24 oraz 27 cali. Polecamy do pracy 27 cali w górę. Taka powierznia robocza pozwala na komfortowe działanie i niewątpliwie pozwala mniej męczyć wzrok. Co do gier – 27 cali i więcej również jest odpowiednią przekątną. Dla grafików, montażystów czy programistów, polecamy rozglądanie się za monitorami 32 cale. Inną opcją może być postawienie na dwa mniejsze ale to już kwestia preferencji.

W temacie proporcji, najczęściej stosowanymi są 16:9, które są najbardziej uniwersalne. W przypadku wielkich monitorów z ekranem z przekątną co najmniej 30 cali warto postawić na 21:9 – idealnie sprawdza się do oglądania filmów. Przy mniejszych modelach z przekątną 21 cali (lub mniejszą) może sprawdzić się format 3:2 – ale nie do multimediów, bardziej do biura.

Następną istotną rzeczą jest rozdzielczość, najbardziej optymalna wydaje się opcja z Full HD. W tych czasach nie robi to już na nikim wrażenia i jest to standard. Powyżej przekątnej 30 cali, polecamy rozejrzeć się za czymś z rozdzielczością 2K. Jednak, 4K brzmi bardzo fajnie i jeśli szukacie czegoś do multimediów – warto to rozważyć. Nie zapominajmy o częstotliwości odświeżania obrazu. Graczom polecamy postawić na monitor ze 120 lub nawet 240Hz.

To już wszystko w temacie monitorów.  Życzymy udanych zakupów, nie rujnujących budżetu 🙂 A obiecany temat – Naprawa pomp jest w realizacji.